top of page
  • Writer's pictureMiri Blyckher

למה עיסוי פרינאום לא עובד - וצריך לעשות אותו

מה זה בכלל פרינאום?


הפרינאום, חיץ הנקבים הוא החלק התחתון של הגו, באזור שבין הנקבים (בין הואגינה לפי הטבעות). זהו אזור שעשוי רקמות גמישות שנמתחות ומתכווצות.


מה קורה לאזור הזה במהלך הלידה?


אזור תעלת הלידה והפרינאום מתרחבים באופן משמעותי, אך לא תמיד בצורה מספקת. כאשר ראש התינוק/ת מתחיל להגיע אל שלב ההכתרה, עשויים להיווצר קרעים בנרתיק. מדובר בתופעה נפוצה, שקורית בדרך כלל במהלך לידה ראשונה.


בדרך כלל, אם יווצרו קרעים, יהיו אלה קרעים קטנים ושטחיים (דרגה ראשונה). אבל לעתים נגרמים קרעים גדולים (קרעים מדרגה שלישית), שעושיים לגרום לבעיות של אי שליטה על הסוגרים, כאבים בקיום יחסי מין וחולשה של שרירי רצפת האגן.


ה-עיסוי. מה עושים?


את העיסוי מומלץ להתחיל לבצע רק אחרי שבוע 34/35, על מנת להתחיל להכין את אזור הנרתיק ללידה.

חשוב לעשות כמה דברים לפני שמתחילות את העיסוי:

  1. ללכת להתפנות (עדיף לעשות את העיסוי כששלפוחית השתן מרוקנת)

  2. לשטוף את הידיים היטב (ולוודא שהציפורניים גזוזות)

  3. לפנות זמן ולוודא שיש קצת שקט בבית במהלך העיסוי

  4. לוודא שאת משתמשת בשמן טבעי (ולא שמן מינרלי) כמו שמן שקדים או שמן שומשום.


אם את עושה את העיסוי לעצמך, מומלץ לעמוד עם רגל אחת נשענת על כסא או יושבת בישיבת יהלום כשהרגליים מתחת לגוף. מומלץ להשתמש במראה, על מנת לראות היטב ולהבין את הפעולה.

אם בן/בת הזוג מבצעים את העיסוי, תשכבי על הגב ותגביהי מעט את הישבן.


טוב מה עושים?!


לפני תחילת העיסוי, יש לקחת כמה נשימות עמוקות, להתרווח ולהרפות.

אם בת/בן הזוג מעסים, עליהם לשמן את שתי האצבעות המורות ולהחדיר אותן בעדינות לתוך הנרתיק, ולרדת איתן כלפי אזור פי הטבעת. את האצבעות יש להכניס עד לעומק של כארבעה סנטימרים (עד הפרק האמצעי של האצבע).


לאחר מכן, את צריכה לנשום נשימות ארוכות ולהרפות בזמן שבן/בת הזוג מותחים ומפסקים את האזור, ומתחילים לעשות תנועות בצורת U, וחוזר על הפעולה כמה פעמים - תוך הפעלת מתח קבוע. לאחר מכן, אפשר לשחרר - לשמן שוב את האצבעות ולחזור על הפעולה עוד כמה פעמים.


אם האישה מעסה את האזור בעצמה, עליה לשמן את שני האגודלים - ולבצע את אותה הפעולה בעצמה (רצוי להשתמש במראה).


יעילות העיסוי


על פי מחקר שפורסם בבריטיש מדיקל ג׳ורנל, חוקרים אוסטרלים שבדקו 1,300 נשים, גילו כי העיסוי לא מפחית את הסיכוי לקרעים או חתכים במהלך לידה. ד״ר רג׳ינה סטאמפ מאוניברסטת אדלייד סיפרה כי נשים בשתי הקבוצות דיווחו על נתונים דומים של כאבי פרינאום, כאבים בקיום יחסי מין לאחר הלידה, שליטה בשלפוחית השתן ובפי הטבעת. לנשים שעברו עיסויים נרשמה כמות נמוכה יותר של קרעים, אך לא במידה מובהקת מחקרית.


במחקר אחר שביצעו בקהאם וגארט ב-2006, שסקרה 2,497 נשים היריוניות (רובן בלידה ראשונה או לידה וגינלית ראשונה), גילו שהסיכוי לקרעים שדרשו תפרים ירד ב-10% אצל מי שעברה עיסויים, והסיכוי לצורך בחתך חיץ ירד ב-16%.


עוד גילו השניים כי העיסוי לא הפחית כלל את הסיכון אצל נשים בלידה שניה. נתון מעודד שנרשם אצלן הוא שנשים שעברו עיסויים דיווחו על 32% פחות כאבים ממושכים בתקופת משכב הלידה ולאחריו, בשלושת החודשים לאחר הלידה.


בנוסף, דיווחו כי ככל שנשים עברו יותר עיסויים - יעילותם פחתה. נשים שעשו 1.5 עיסויים בשבוע חוו ירידה של 17% בסיכוי לטראומה פיזית באזור. זאת, לעומת נשים שעשו בין 1.5 ל-3.4 עיסויים בשבוע, חוו ירידה של 8% בסיכוי לטראומה.


למרות כל אלה, באופן חד משמעי - הסיכוי של נשים לחתך חיץ יורד משמעותית כשהן עברו עיסויים. על פי סברת החוקרים, מדובר בנשים שמגיעות מלאות מוטיביציה לשמור על האזור - ויסרבו לחתך.אז למה בעצם לעשות את העיסוי?


אם מדובר בעיסוי שיעילותו לא מוכחת באופן מובהק, למה בעצם כדאי להמליץ לנשים היריוניות להשקיע את הזמן והמאמצים בעיסוי (שלעיתים יקבלו גם במהלך השלב השני של הלידה על ידי המיילדת)?


כמה סיבות. בהן:

  1. הכרות ונוחות עם הגוף - ככל שהיולדת תרגיש בנוח ותהיה מודעת ונינוחה, הלידה עשויה להצליח להתקדם בצורה טובה יותר. זאת משום שחשוב מאוד שהיולדת תישאר מאושרת ורגועה ככל הניתן, כדי שהמוח שלה ימשיך להפריש אוקסיטוצין (שמקדם את הלידה, ומעודד את הגוף לייצר חלב להנקה). יולדת שמרגישה מנותקת ומפוחדת תפריש אדרנלין ועשויה להאט או לעצור את התקדמות הלידה.

  2. העשרת האזור בויטמין e - כאשר מעסים את האזור, משתמשים בשמן ואפשר גם להשתמש בכזה שמכיל ויטמין e שעוזר להגמשת העור והרקמות. הפרינאום, כפי שאמרנו, הוא רקמה. ככל שנעזור לגוף בעזרת עיסוי ושמנים להיות גמיש יותר, נסייע לו להפחית (ולו במעט) את הסיכוי לקרעים וחתך חיץ.

  3. עשוי להפחית את תחושת הצריבה בלידה טבעית - בלידה טבעית, בשלב ההכתרה, נשים רבות מרגישות צריבה שדומה לתחושה של אש. העיסוי, נהוג להאמין, מפחית במעט את הכאב.

  4. שובר את הקרח ואת אי הנעימות - את העיסוי אפשר לעשות בזוג, ולהתחיל להתרגל יחד למחשבה ולהבנה שהאזור הזה, שעד ממש לרגע זה שימש רק לעונג, יביא חיים חדשים לעולם. הזוג יכול לשבור את הקרח, לנסות עיסוי קצר תחילה ואז להאריך אותו, ולהתחיל להבין שבקרוב מצפה להם שינוי חיים מרגש.

יאלה. תעסו טוב.


1 view0 comments

Comentarios


bottom of page